foto historie - chechluvka

bytový dům
Chechlůvka
Title
Přejít na obsah
fotogalerie

Historie

Tato budova na Chechlůvce stojí na staré cestě, které se říkalo Císařská cesta.  Stará Chechlůvka pamatuje i Petra Bezruče, když chodil z Frýdku-Místku do Těšína a potkal zde na Císařské cestě švarné děvče z Tošanovic.
 
 
A odkud pochází název Chechlůvka? Chechlůvka je odvozeno od slova „chechlat“- což znamená v nářečí od Domaslavic brousit nebo pižlat tupým nástrojem. Na starou Chechlůvku se dovážely židle, které se zde chechlaly - brousily a leštily.

Návštěva pana presidenta T. G. Masaryka

V sobotu 5. července roku 1930 navštívil Tošanovice pan president T. G. Masaryk. Projížděl Císařskou cestou směrem do Frýdku. Všechny domky v dohledu od Císařské cesty byly zdobeny prapory i jinak okrášleny. Byl vytvořen špalír s bouřlivými pozdravy a děti nadšeně mávaly praporky ve státních národních barvách. V programu pana presidenta nebyla stanovena zastávka v Tošanovicích, ale pan president T. G. Masaryk přesto zastavil a vystoupil z auta. Byl velice slavnostně přivítán a podepsal se do pamětních knih obcí a škol. Lidé pana presidenta milovali a ctili, oslovovali jej „Náš milovaný pan president“


V roce 1976 se budova přestavěla na Motorest Chechlůvka, který po mnoho let sloužil v tom nejlepším světle a s obrovskou chválou po mnoho desítek let.
 
 
V roce 2007 majitel zavřel Motorest Chechlůvka pro nerentabilitu.


Tuto Chechlůvku jsme zrenovovali a přestavěli na Bytový dům pro seniory a věříme, že bude Chechlůvka dále sloužit v tom nejlepším světle a zachová se tak na další stovky let.
Návrat na obsah